Nečekané inspirace tvůrce vily Tugendhat
Sobota 30. 11., 14.00–15.00, Videokonferenční sál (4. patro)
Na besedu vás srdečně zve nakladatelství Munipress.
Debata s prof. Rostislavem Šváchou, historikem a teoretikem architektury, a Ing. arch. Ivetou Černou, dlouholetou ředitelkou vily Tugendhat, nad knihou Dopisy od jezera Como. Nečekané inspirace Ludwiga Miese van der Rohe. Van der Rohe patřil k vášnivým čtenářům Dopisů i jiných knih Romana Guardiniho, velkého německého teologa a filozofa italského původu. Mies se už od mladí zajímal o dění v soudobých přírodních i humanitních vědách, snažil pochopit, jaká je vůle jeho doby nebo jaké jsou její rozhodující síly. Odpověď na to hledal právě u filozofů. Svou architektonickou tvorbu pak chápal jako ztvárňování této vůle a těchto sil. Stavební umění, jak říkal své profesi, „je vždy v prostoru zachycená vůle doby, nic jiného“, napsal v roce 1924. Dopisy od jezera Como mu otázku po vůli doby a jejích rozhodujících silách pomohly objasnit.
Prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc. je historik a teoretik umění a architektury a vysokoškolský pedagog. Ve svých pracích se zaměřuje na architekturu 17. až 20. století. Za rozsáhlou publikační činnost mu byla v roce 2013 udělena Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury, výrazná je i jeho angažovaná činnost v oblasti památkové péče, kde se soustřeďuje především na ochranu architektury 20. století i urbanistickou regulaci výstavby.
Ing. arch. Iveta Černá je respektovanou teoretičkou architektury, od roku 2002 ředitelkou vily Tugendhat. Věnuje se také výzkumu v oblasti architektury 20. století a památkové péče, působí v řadě prestižních institucí, např. mezinárodní organizaci pro ochranu památek moderní architektury DOCOMOMO, a je zakládající členkou celosvětové sítě Iconic Houses.