Adventní knižní jarmark a literární festival Knihy v Brně je vzdělávacím knižním festivalem, který podporuje popularizaci vědy, čtení i prezentaci Brna jako univerzitního města.
O významu festivalu svědčí i to, že kromě zásadní podpory Masarykovy univerzity nad ním přijali záštitu ministr kultury Mgr. Martin Baxa; hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.
Dalším krokem k posílení prestiže, zviditelnění festivalu i prezentace knižní kultury je vyhlášení nové knižní soutěže Masarykovy univerzity Cena Knihy v Brně. Přináší nové kategorie, pro které dosud v České republice cena ustanovena není. Pro každou kategorii je ustanovena tříčlenná porota, která navrhuje vítězný titul předsedovi poroty.
Cenu Knihy v Brně uděluje nakladatelům prorektor MU pro akademické a kulturní záležitosti, prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.
V roce 2024 nominovalo do soutěže 14 nakladatelů 27 knih. Slavnostní vyhlášení se uskuteční v pátek 29. listopadu od 18.00 hodin v konferenčním sále Moravské zemské knihovny.
Partnery Ceny Knihy v Brně jsou:
-
Kategorie „T“
T jako tvořivost, stojící na pevných základech vzdělání; T jako „textbooks“.
Cena se uděluje za původní vysokoškolské učebnice všech oborů v českém jazyce. Hodnotí se didaktický přístup, metodika, jazyková úroveň, obrazové zpracování, uživatelská přívětivost.
V kategorii „T“ byly nominovány tyto tituly:
- Ondřej Pivoda: Jazyky domorodé Ameriky. Historie a současnost (Lingea s.r.o.)
- Kamil Wichterle, Marek Večeř: Přenosové děje (Vydavatelství VŠCHT)
- Jitka Lorenzová: Sociální pedagogika. Věda, praxe a profese v souvislostech (Vydavatelství VŠCHT)
Cenu za původní vysokoškolskou učebnici získala publikace Kamila Wichterle a Marka Večeřa Přenosové děje vydaná Vydavatelstvím VŠCHT. Gratulujeme!
O vítězi v kategorii „T“ rozhodovali tito členové poroty:
RNDr. Hana Dziková
Nakladatelka, programátorka, emeritní ředitelka Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci.
Prof. PhDr. Tomáš Janík, Ph.D., M.A.
Proděkan pro výzkum a akademické záležitosti Pedagogické fakulty MU. Odborně se zaměřuje na problematiku reforem ve vzdělávání, učitelské profesionalizace, kurikula a vyučování a učení.
prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.
Ředitel Moravské zemské knihovny v Brně. Publikoval monografie věnované naratologii a české literatuře 20. století. Vyučuje na Univerzitě Karlově, pravidelně přednáší také na zahraničních univerzitách a akademických pracovištích.
Mgr. et Mgr. Michal Bednář
Doktorand na Pedagogické fakultě MU, katedra historie, obor Školní pedagogika. Učitel dějepisu a anglického jazyka.
(V porotě přijal roli náhradníka.)
-
Kategorie „G“
G jako „General reader“, čtenář s otevřenou hlavou, jemuž se otevírá cesta k vědě.
Cena se uděluje za původní populárně naučné knihy v českém jazyce, zaměřené na širokou veřejnost, které čtenářům představují čtivým a srozumitelným způsobem odborná témata. Hodnotí se srozumitelnost i šíře pojednání, grafické a polygrafické zpracování knihy.
Do užší nominace v kategorii „G“ postoupily tyto publikace:
- Petr Pláteník, Pavel Bednařík, Jiří Forejt, Lucie Hlavicová, Tereza Nová, Martina Voráčková: Filmouka. Průvodce světem filmu a audiovize (Vydavatelství UPOL)
- Jindřich Chatrný, Markéta Svobodová, Simona Hermann Bérešová, Marta Sylvestrová, Martin Mazanec, Dagmar Černoušková: Kali- / ARCH / FI-FO / TYPO. František Kalivoda (1913–1971): vize a návraty modernismu (Muzeum města Brna)
- Pavel Jirásek: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí. Výtvarný jazyk filmů a televizních pořadů s divadelní loutkou 1950–2020 (Karel Kerlický – KANT a Janáčkova akademie múzických umění)
- Stanislav Rádl: Příběhy spojené s objevy nových léčiv (Vydavatelství VŠCHT)
- František Skácel: Jízdní kolo. Lidé, historie, technika (Vydavatelství VŠCHT)
Cenu za populárně naučnou literaturu v kategorii „G“ získala publikace Pavla Jiráska Loutka mezi divadlem, filmem a televizí. Výtvarný jazyk filmů a televizních pořadů s divadelní loutkou 1950–2020 vydaná v koedici nakladatelství Karel Kerlický – KANT a Janáčkovy akademie múzických umění. Gratulujeme!
Z kategorie „G“ vybírali vítěze tito členové poroty:
Mgr. et Mgr. Anna Grůzová, Ph.D.
Působí v Moravské zemské knihovně, v Oddělení rukopisů a starých tisků. Ve svých výzkumech se zaměřuje hlavně na téma zbožnosti lidí z nižších sociálních vrstev 18. a 19. století a provázání magického myšlení s dobovou knižní produkcí.
(V porotě přijala roli náhradnice.)
Mgr. Vladimíra Huberová
Pracuje v oddělení Informačních služeb Knihovny Jiřího Mahena, kde se kromě práce se čtenáři věnuje tvorbě hesel od Internetové encyklopedie dějin Brna a exkurzím pro veřejnost do prostor Schrattenbachova paláce, sídle Ústřední knihovny KJM.
PhDr. Dana Kalinová
Emeritní ředitelka mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha. V současnosti se zabývá exportem původní české literatury do zahraničí, podílí se také na projektu Praha – město literatury. Je nositelkou řady ocenění, v roce 2016 jí byl španělským králem udělen Řád Isabely Katolické.
Prof. RNDr. Jan Šmarda, CSc.
Emertiní ředitel Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty MU. Odborně se zaměřuje na molekulární mechanismy řídící proliferaci, diferenciaci, metastazování a smrt nádorových buněk.
-
Kategorie „M“
M jako moje město, hlavní město Moravy, město Brno.
Cena se uděluje za původní literaturu všech žánrů v českém jazyce, která se vztahuje k městu Brnu. Hodnotí se originalita a novost pojetí, provázanost s Brnem obsahem, autorem, výrobou, oceňuje se přínos díla pro prestiž města.
Do užší nominace v kategorii M postoupily tyto publikace:
- Aleš Marek, Stanislav Zajíček: Hantec snadno a rychle a Extra betálná veksbichla (komplet) (Miroslav Klepáček – Sursum)
- Lukáš Bártl: Miloš Budík. Jsem fotograf (Muzeum města Brna)
- Silvie Šeborová: Nemísta. Průvodce po brněnských ztracených lokalitách (TIC BRNO)
Cenu za původní literaturu všech žánrů v českém jazyce, která se vztahuje k městu Brnu získala kniha Silvie Šeborové Nemísta. Průvodce po brněnských ztracených lokalitách, která vyšla v TIC BRNO. Gratulujeme!
Z kategorie „M“ vybírali vítěze tito členové poroty:
Prof. PhDr. Alena Blažejovská
Odborná literární redaktorka a dramaturgyně Českého rozhlasu, moderuje literárně-dramatický magazín Zelný rynk, je dramaturgyní programové řady Radiokniha. Natočila řadu oceněných audio dokumentů a vyučuje na Divadelní fakultě JAMU.
Mgr. Dana Chalupská
Působí v Moravské zemské knihovně jako informační pracovnice ve službách, věnuje se koordinaci a organizaci vzdělávacích akcí a exkurzí pro studenty středních škol.
(V porotě přijala roli náhradnice.)
PhDr. Markéta Hejkalová
Spisovatelka a překladatelka finské literatury, ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě a rodinného nakladatelství Hejkal. Bývalá místopředsedkyně Českého centra mezinárodního PEN klubu. Na Masarykově univerzitě vede finský překladový seminář.
PhDr. Don Sparling, B.A.
Působí na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty MU, založil Centrum zahraničních studií MU a Brno Expat Centre. Je autorem kultovní knihy English or Czenglish? a spoluautorem mnoha dalších učebnic angličtiny. Pokládá se za brněnského patriota a je vášnivým propagátorem slováckého folkloru.
-
Zvláštní cena pro Open Access knihu
Poznání je veřejným zájmem a má být bez překážek dostupné každému, kdo o něj projeví zájem. Zvláštní cena pro Open Access titul bude udělena za knihu přinášející nejnovější vědecké poznatky všem čtenářům bezplatně, v režimu otevřeného přístupu.
Do kategorie pro Open Access knihu byly nominovány tyto tituly:
- Marek Hladík, Katarína Hladíková, Tadeáš Červík: Historická krajina na strednom Pomoraví / Historical Landscape on the Middle Course of the Morava River. Interdiscilinárny výskum a interaktívna mapová aplikácia / Interdisciplinary Research and Interactive Map Application (Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.)
- Jaroslav Bartík: Prehistoric exploitation and workshop area at Brno – Stránská skála. Prehistoric exploitation and workshop areas in Moravia I (Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.)
- David Černín, Blažena Gracová, Michael Stefan, Slavoj Tomeček: Dějepis mezi vědou a vyprávěním (Pavel Mervart / Ostravská univerzita)
O udělení ceny rozhodují společně všichni členové poroty.
Cenu za knihu přinášející nejnovější vědecké poznatky všem čtenářům bezplatně, v režimu otevřeného přístupu získala publikace Davida Černína, Blaženy Gracové, Michaela Stefana a Slavoje Tomečka Dějepis mezi vědou a vyprávěním vydaná v koedici nakladatelství Pavel Mervart a Ostravské univerzity. Gratulujeme!
O udělení ceny rozhodli společně všichni členové poroty.